Кислоти

   Кислоти - це складні речовини, які складаються з атомів Гідрогену, що можуть заміщуватися атомами металічних елементів, та кислотних залишків.

Класифікація
   За вмістом атомів Оксигену кислоти поділяють на оксигеновмісні та безоксигенові.
  До оксигеновмісних кислот належать сульфатна Н2SO4, нітратна HNO3 та ін. Оксигеновмісні кислоти є гідратами кислотних оксидів, тобто продуктами приєднання молекули води до молекули кислотного оксиду.
   До безоксигенових кислот належать розчини деяких газів у воді. Наприклад, хлоридна кислота - це розчин газуватого хлороводню HCl у воді, флуоридна - розчин фтороводню HF, сульфідна - розчин сірководню H2S тощо.

   За числом атомів Гідрогену. здатних заміщуватися на атоми металічного елемента (за основністю кислоти), кислоти поділяють на одноосновні (HCl, HNO3), двохосновні (H2S, H2SO4), трьохосновні (H3PO4) тощо.

   За силою кислоти поділяють на сильні (HNO3, HI, HBr, HCl, H2SO4), кислоти середньої сили (H2SO3, H3PO4, HF, HNO2)  та слабкі (H2CO3, H2S, H2SiO3).


Безпека під час роботи з кислотами
   Кислоти належать до їдких речовин. При потраплянні кислот на шкіру або слизові оболонки з'являються хімічні опіки, а при потраплянні концентрованої сульфатної кислоти - навіть обуглювання шкіри. У разі потрапляння кислот на одяг з'являються дірки: відразу або після прання (залежно від кількості кислот). Тому з кислотами, особливо з концентрованими, треба поводитися дуже обережно. Працювати з ними бажано в гумових рукавичках.
   При розчиненні концентрованих кислот у воді виділяється велика кількість теплоти. Якщо наливати воду в склянку з концентрованою кислотою, то вода збирається на поверхні (густина концентрованих кислот більша) і під дією теплоти, що виділяється, може закипіти й почати розбризкуватися. Тому при розведенні концентрованих кислот слід обов'язково наливати тільки кислоту в склянку з водою, а не навпаки!

                            

Дія на індикатори

          


Хімічні властивості

Хімічні властивості
Рівняння реакцій
Взаємодіють із металами, що розташовані в ряді активності лівіше водню.



Zn + H2SO4 = ZnSO4 + H2

Взаємодіють з основними оксидами з утворенням солі й води.


CuO + H2SO4 = CuSO4 + H2O

Взаємодіють з основами з утворенням солі й води.

3NaOH + H3PO4 = Na3PO4 + 3H2O


Взаємодіють із солями, якщо виконується хоча б одна умова протікання реакцій обміну.

H2SO4 + BaCl2 = BaSO4 + 2HCl
2HCl + Na2SiO3 = H2SiO3 + 2NaCl
2HCl + FeS = FeCl2 + H2S
2HNO3+CaCO3=Ca(NO3)2+CO2+H2O